על הכותב

ניסים עמר הוא כלכלן, בעל 30 שנות ניסיון בענפי הכספים, ההון והאשראי. מנכ״ל חברת תקין מכשירים פיננסיים, מפתחת פלטפורמת צ׳ריס.

מאמרים אחרונים
Please reload

עקבו אחרינו בפייסבוק

קיצור דרך עולמי: תעלת סואץ בת 149

November 18, 2018

לפני 159 החלו לחפור את תעלת סואץ; עשר שנים לקח להשלים את החפירה, ולאחר מכן הגיעו מאבקי שליטה, מלחמות, הרחבות ותוספות – ואפילו תעלה חדשה.

 

149 שנה לאחר פתיחתה בטקס חגיגי ומרשים, תעלת סואץ היא חלק משמעותי במסחר העולמי. למרות ההספדים הרבים – עדיין יש קיום לעולם הפיזי, ומכאן – שיש גם צורך בתובלה ימית בינלאומית מהירה וזמינה.

 

הנה כמה עובדות מעניינות על אפיק התחבורה הבינלאומי שנמצא כל כך קרוב אלינו:

 

תעלת סואץ היא לא רעיון "חדש" – זהו רעיון מזמן הפרעונים

החיבור בין הים התיכון לים סוף נראה הגיוני גם לספנים שחיו במצריים לפני כאלפיים שנה. "תעלת הפרעונים" מתוארת על ידי הרודוטוס, ההיסטוריון הרומאי כמחברת את ים סוף עם אחת מזרועותיו של הנילוס.

 

היזם הצרפתי פרדיננד דה-לספס הקים את חברת תעלת סואץ, שהחלה לכרות את התעלה באפריל 1859. מעריכים כי מיליון וחצי מצרים עבדו בעבודות אלה ומעל מאה אלף מהם מתו במהלך עשר שנות העבודה.  

 

פתיחת התעלה פיתחה את הדרכים בארץ

לרגל טקס הפתיחה החגיגי של התעלה הגיע לארץ לביקור הקיסר פרנץ יוזף מאוסטריה. הוא הגיע מיפו והיה עתיד לעלות לירושלים. לכבוד האורח רם המעלה סללו השלטונות העות'מאניים לראשונה את הדרך יפו-ירושלים, העוברת דרך שער הגיא. עד אז לא היה  הנתיב סלול.

 

התעלה היתה סגורה כמעט 8 שנים

מתום מלחמת ששת הימים (1967) ועד לאחר סיום מלחמת יום כיפור (1974) היתה התעלה סגורה למעבר כלי שיט. מספר ספינות שטבעו בה או שהוטבעו בכוונה זהו לכינוי "הצי הצהוב", לאחר שחול המדבר הפוך אותן לצהובות. לאחר המלחמה נוקתה התעלה, הספינות הטבועות חולצו והתעלה שבה ונפתחה לתנועה.

 

היא מיוחדת – אבל יש לה תחרות

התחליפים השונים לתעלה אינם כוללים ומקיפים כמוה, אך הם בהחלט תחרותיים בנקודות מסויימות. כך, למשל, קצא"א (קו צינור אילת אשלון) יכול לתת מענה להעברת נפט, בכלק מהמקרים; תחבורה מירדן לנמלי חיפה יכולה גם היא קיצור דרך משמעותי. בנוסף, צינורות גז טבעי וצינורות נפט יכולים להוות חלופה טובה לחלק מהתחבורה העוברת דרך התעלה.

 

היא גם קצת מסוכנת

כי היא מאפשרת למיני דגים להגיע לסביבות מגורים שונות. דגים בים סוף יכולים לנדוד לים התיכון, ולהפך. הגירה כזו נקראת "הגירה לספסית", והיא מסבירה בין השאר –כיצד הגיעו אלינו המדוזה.  

 

ומה הקשר בין כל זה לבין צ'ריס?

מערכת הדרכים העולמיות היא התשתית עליה צומחת הכלכלה הגלובלית, ולכן הבנת התהליכים והשינויים בנושאים אלה היא חיונית.

Please reload

© 2018 by Cherries 

מהי מערכת צ'ריס?

צ'ריס היא פלטפורמה חדישה לבניית תיקי מניות אופטימליים. צ'ריס מפיקה, על סמך העדפותיו של המשקיע, מבנה אובייקטיבי של תיקי מניות בעלי הישגים אופטימליים.

 

פלטפורמת צ'ריס פותחה ע"י

תקין מכשירים פיננסיים בע"מ